Inklusive 25% moms
Tilgængelig
Fri fragt ved køb over 400,- DKK
Særdeles aromatisk
Havtorn og tranebær te er lavet på den klassiske sorte Keemun te med herlige ingredienser som havtorn, citrongræs og tranebær.
Smag
Dejlig frisk og særdeles aromatisk.
Brygning
Havtorn & tranebær te er lavet på klassisk sort Keemun te, og for at opnå den mest optimale smag bør trækketiden på 3 min. og 100 grader varmt vand overholdes.
Hvad er sort te
Sort te kommer ligesom grøn og hvid te fra den samme teplante Camellia Sinensis. Sort te er helt fermenteret, altså iltet, og er den typer af te, der gennemgår den længste bearbejdningsproces: plukning, tørring, rulning, fermentering og ristning. Til kvalitetste er det udelukkende de øverste, spæde og mørkegrønne topskud, der plukkes. Der plukkes ”two leaves and a bud”, altså to sideblade og det midterste topskud.