Karamelkompagniet HCA, The Ugly Duckling - 300g karameller
Inklusive 25% moms
- Glukosesirup ,
- Kondenseret mælk ,
- Sukker ,
- Vand ,
- Hærdet vegetabilsk fedt (palmekerne - rspo mass balance) ,
- Emulgator (mono- og diglycerider) ,
- Salt ,
- Aroma
-
Tegner, fortæller og forfatter Carl Quist-Møller, der bl.a. er kendt for at havde designet og animeret Jungledyret Hugo, har i tæt samarbejde med Karamel Kompagniet designet en ny serie kunstdåser med smukke H.C. Andersens motiver. Her får du Den Grimme Ælling og dåsen indeholder 140g af Karamel Kompagniets bløde og velsmagende karamelvariant Klassisk Fløde.
Indeholder:
1 x 140g Karameller – Klassisk Fløde
Med engelske familietraditioner og en forædlet udgave af en hemmelig opskrift fra 1894, har vi siden 2004 produceret håndlavede karameller i Gudhjem og Rønne.
Karamellerne er enkeltindpakket i komposterbart cellofan, med OK Compost Home certifikat. Husk at affaldssortere efter dine lokale muligheder.
Dåsen er produceret med omtanke og kan genanvendes, når den er tom.
Håndlavet og pakket på Bornholm
Flødekarameller fra Bornholm. Gaveæske indeholdende 100 gram.
Ingredienser: Glukosesirup, sødet kondenseret mælk, sukker, hærdet vegetabilsk fedt (palmekerne), emulgator (mono- og diglycerider), salt, aroma. Opbevares tørt, mørkt og køligt. Kan indeholde spor af peanuts og andre nødder.